­

DÜNYADA DİLLİ KAVAL

YABANCILARDA  DİLLİ KAVAL..

Günümüzde dili kavallar  yabancı kültürlerde  çeşitli adlarla da  kullanılmaktadır. Ülkemizde, Bunun en belirgin örneğini Blok Flüt’de görürüz. Blok flüt yukarıdaki resimlerde görüleceği üzere  dilli kaval çalgımızdan  ses yapısı ve çalınış tekniği  farklı, tampere  akortlu üflemeli bir sazdır..Günümüzde   dilli kavalların geliştirilen  ses yapısı ve çalınış tekniği açısından   milli müziğin yanı sıra ayrıca beynelmilel müziğin de sesleri sağlanabilmektedir. 

YABANCILARDA  DİLLİ KAVAL..

Günümüzde dili kavallar  yabancı kültürlerde  çeşitli adlarla da  kullanılmaktadır. Ülkemizde, Bunun en belirgin örneğini Blok Flüt’de görürüz. Blok flüt yukarıdaki resimlerde görüleceği üzere  dilli kaval çalgımızdan  ses yapısı ve çalınış tekniği  farklı, tampere  akortlu üflemeli bir sazdır.. Günümüzde dilli kavalların geliştirilen türlerinden milli müziğin yanı sıra ayrıca beynelmilel müziğin de sesleri sağlanabilmektedir..

HATIRLATMA :ÜLKEMİZDE, KAVALIN  İTÜ.TMDK.DA 1981 DE HENÜZ  BAŞLANAN BİLİMSEL EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNİN…YABANCILARDA "FLÜT" ADIYLA  BİZDEN BİR ASIR ÖNCE BAŞLADIĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ…?

..


Scroll to Top