­

Ç A Ğ R I M I Z D I R..!. “TOKİ.LERE HAYIR ”DİYORUZ..!

KEMALİYE   KAYMAKAMLIĞI,
• KEMALİYE  BELEDİYE BAŞKANLIĞI,
• ·KEMAV. BAŞKANLIĞI,
• ·İSTANBUL,ANKARA VE KEMALİYE  KÜLTÜR -TURİZİM VE FOLKLOR –(
KEFTUD) DERNEK BAŞKANLIKLARI .. 
VE… TÜM KEMALİYE(EĞİN)'Lİ HEMŞEHRİLERİMİZE….

----------------------------------------------------------------------------------------

BENİ , TANIMAYANIZ YOK GİBİDİR…., 1967 YILINDAN BERİ TRT.NİN İSTANBUL RADYO VE TELEVİZYONLARINDAN KAVALLA İCRA ETTİĞİM YÖRE MÜZİKLERİMİ AYRICA..CD.LERİMİ HÂLA DİNLEMEKTESİNİZ. HELAL-İ HOŞ OLSUN..AMA..,. BİR SANATÇI ÖĞRETİM ÜYESİ VE İÇİNİZDEN BİRİ OLARAK  ŞİMDİ SİZLERE  . YÖREMİZ İÇİN ÖNCELERDEN BERİ VAROLAN YAKINMALARMIYİNELİYOR..VE ..DİYORUM Kİ….!
TOKİ.NİN YÖREMİZDE 2000'Lİ YILLARDAN BU YANA ..SORUMSUZCA  VE FÜTURSUZCA BAŞLATIP,GÜNÜMÜZDE DEVAM ETTİRDİĞİ TAŞ YIĞINI ÇİRKİNAPARTMAN EVLERİNE KARŞI .ŞU ANA KADAR ACEP NE GİBİ İŞLEMLER VE TEPKİLER GERÇEKLEŞTİRDİNİZ.. .…?

BENCE,.ŞU ANA KADAR "BANA DOKUNMAYAN YILAN BİN YAŞASIN"..DÜŞÜNCESİYLE. HAREKET EDİP.... KENDİMİZİ . HEP SAKLAMIŞ.. YILLARDIR  YAPILAN  ...BU TALANA  BİR TÜRLÜ ENGEL OLAMAMIŞ.. HEP SUSMUŞUZ...EL BİRLİĞİ İLE   BİR OLUP..BİR ”HAYIR”…DİYEMEMİŞİZ....!
EN ÖNEMLİSİ.DE. .”KEMALİYE EVLERİNİTIPKI SAFRANBOLU EVLERİ GİBİ TARİH VE KÜLTÜR HAZİNELERİ ARASINA KAZANDIRALIM.”. DİYEN VE BUNU  YÖREMİZ  LEHİNE  ”ÇEKÜLVAKFINDA  RESMEN  HAYATA  GEÇİREN  MERHUM , PROF.DR. METİN SÖZEN'İN..." .BU  ÇAĞRI  VE ÇABALARINI ANLATAN PQROJESİNE EL BİRLİĞİ İLE  DESTEK VERMEMİŞ...KATKIDA BULUNMAMIŞIZ….ŞU HALDE.YAPILACAK TEK ŞEY… MERHUM METİN SÖZEN HOCAMIZIN  GEÇERLİLİĞİNİ HÂLEN KORUYAN  BU PROJEYİ ÖNEMSEYİP ..YÜREKTEN ..DESTEKLEYEBİLİR.. YAPIMLARI   SÜRDÜRÜLEN BU TAŞ YIĞINI .. TOKİ EVLERİNE YÜKSEK SESLE "HAYIR" DEYİP FAALİYETLERİNİ DURDURABİLİRİZ...! ...

NEDEN Mİ...?

- ÇÜNKÜ ...KEMALİYE(EĞİN).. MUHTEŞEM DOĞASI VE ÖZGÜN KİMLİĞİ İLE "TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ"NİN BİR ÜYESİ ..VE . ERZİNCAN İLİNİN DE ANADOLU'DAN TURİZME AÇILAN EN ÖNEMLİ KAPILARINDAN BİRİDİR.

·ÇÜNKÜ... KEMALİYE(EĞİN). ÇEVRE VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA VE TANITMA(ÇEKÜL) VAKFI'NIN "7 BÖLGE VE 7 KENT PROJESİ" KAPSAMDAKİ VAZGEÇİLMEZ BİR ÜYESİDİR..

· - ÇÜNKÜ KEMALİYE(EĞİN)..DOĞAL-TARİHSEL VE KÜLTÜREL ÖZELLİKLERİ VE ÖZGÜN MİMARİ DOKUSUYLA "UNESKO"YA ADAY CAZİBE MERKEZLERİNDEN BİRİDİR..
ÇÜNKÜ...KEMALİYE(EĞİN),.DÜNYANIN EN GÖRKEMLİ KARANLIK KANYONLARINDAN BİRİNE SAHİPTİR...
ÇÜNKÜ..KEMALİYE, , .2008'DEN BERİ ÜLKEMİZDE BİR İLKİ OLUŞTURARAK..BAŞLATTIĞI ULUSLAR ARASI "BASE JUMP" ETKİNLİĞİNİ GÜNÜMÜZE BAŞARIYLA TAŞIYANDIR..
..
ÇÜNKÜ  KEMALİYE(EĞİN),KEMAV. TARAFINDAN 2014 YILINDA GELİŞTİRİLEN "SIRAT ON FIRAT".. PROJESİYLE  YÖRENİN TURİZM AÇISINDAN GELECEKTEKİ ÖNEMİNİ KAT BE KAT ARTTIRACAK OLANDIR.. .

DİLEĞİMİZ..2000 ‘LERE  KADAR MİMARİ KONUMUNU, DOĞASI VE ÖZÜYLE BİRE BİR KORUYAN YÖREMİZ KEMALİYE(EĞİN)'İN..YUKARIDA İŞARET EDİLEN BU ARTILARININ  GÖZARDI EDİLMEYİP

ÖNEMSENMESİDİR..
... BUNUN İÇİN DE..BAŞTA,KEMALİYE(EĞİN) KAYMAKAMLIĞI..OLMAK ÜZERE...
-ÖZELLİKLE..KEMALİYE(EĞİN) BELEDİYE BAŞKANLIĞIMIZ ..

...İSTANBUL,ANKARA VE KEMALİYE KÜLTÜR TURİZİM VE FOLKLOR (KEFTUD) DERNEK BAŞKANLIKLARI VE ...

TÜM DUYARLI YÖNETİCİ VE HEMŞEHRİLERİMİZİN YÖREMİZİN TARİHİ...MİMARİ VE KÜLTÜREL BU  DEĞERLERİNE YÜREKTEN.. SAHİP ÇIKMALARI...BU ÇİRKİN YAPILAŞMAYA..FAALİYETLERİNE ENGEL OLUP ..“DUR” DEMELERİ  OLACAKTIR..

SELAM. SEVGİ. VE SAYGILARIMLA
Doç. Burhan TARLABAŞI
/BİR ŞİİR/
"EĞİN DEDİKLERİ EFSANE ŞEHİR,
FIRAT DERE DEĞİL, KUTSAL BİR NEHİR.
BU GÜZELLİKLERİ BİZ KORUMAZSAK,
EĞİN'İ ÖLDÜRÜR İNAN BU KAHİR.

YAPILANLAR DEVLET SOSYAL YAPISI,
NEDEN UYGULANMAZ İMAR YASASI,

DAMLAR ÇATI OLMUŞ, DUVARLAR BETON,
GÖNÜLLERE DÜŞTÜ HAZİN TASASI.

EĞİN MİMARİSİ ATA MİRASI,
KORUNSUN DOĞASI, KÜLTÜR YAPISI
BU EFSANE ŞEHRİ YIKIP BOZANA,
HAKLARINI HELAL ETMEZ ATASI.
---------------------------------------------
(Kemaliye(Eğin)’li Şair ve söz yazarı,)

Ali COŞKUN-/Silivri…../ 07.07.2012/
 


Scroll to Top