­

Burhan Tarlabaşı İçin Kim Ne Dedi

Facebook/Mayıs 2014 Serkan Çağatay ….

”Hocam siz dünyanın başka bir memleketinde yaşasaydınız heykeliniz dikilir. Müzik tarihine geçer ve Milli Sanatçı olarak anılırdınız. Öyle ya Milli bir sey bırakmadılar dimi.. Eğinin kayalarına vuran rüzgar sesi ne ise kavalınızdan çıkan ses çocukluğumdan beri içimde yankılanmaktadır.. Bu vesile ile kattığınız tüm manevi değerler için minnet duygularımı sunarım..”

----------------

MUHTEREM HOCAM

SİZİN GİBİ BİR DEĞERE SADECE "ALLAH RAZI OLSUN" DEMEK YETER Mİ? GERÇİ SİZ BU İFADENİN ZENGİNLİĞİNİ VE NE KADAR MÜBAREK OLDUĞUNU BİLENLERDENSİNİZ. ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN ALLAH SİZİN GİBİ DEĞERLERİN SAYISINI ARTIRSIN ARTIRSIN Kİ ÜLKEMİN KÜLTÜRÜ ZENGİNLEŞSİN.YARINLARA UMUTLA BAKILABİLSİN.

SİZE TELEFONDA DA DEDİĞİM GİBİ ELAZIĞ'DA BİR EVİNİZ OLDUĞUNU SAKIN OLA UNUTMAYIN.ADRESİMİ VERİYORUM....

 

MEHMET ŞÜKRÜ BAŞ

İSTASYON CADDESİ ÖZCAN APT.NO 52 KAT 3  ELAZIĞ

SELAM VE SAYGIYLA EFENDİM---

----------------------------------------------------------------

TEŞEKKÜR  YAZISI…!

BURHAN TARLABAŞI’NIN KEMALİYE(EĞİN)’NİN KÜLTÜR VE MÜZİĞİNE  OLAN  KATKILARI  NEDENİYLE..

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

BİR  MİLLETİN  TÜRKÜLERİNİ  YAPANLAR, KANUNLARINI  YAPANLARDAN  DAHA GÜÇLÜDÜR.”  (Shakespear)

-----------------------------------------------------------------------------

BURHAN TARLABAŞI’NIN …

YÖRESİ KEMALİYE(EĞİN)’İN KÜLTÜR VE MÜZİĞİNE OLAN  KATKILARI  NEDENİYLE…TEŞEKKÜR  YAZISIdır…!

 

Sayın  TARLABAŞI..doğup büyüdüğün, Kemaliye(Eğin)’in.. müzik ve kültürüne  yıllarca yapmış olduğun anlamlı kültürel  çalışmalar  ve besteler, günümüzde olduğu kadar gelecekte de  sahipsiz  kalmayacak  ,her zaman ,her yerde takdirle  yâd edilecektir. Bu yüzden sakın ola.. kendini yapayalnız, kimsesiz   hissedip, terk edilmiş olarak   düşünmeyiniz .Siz ,kendi alanınızda Kemaliye(Eğin) için herkesin saygı ile eğileceği, büyük eserler ve besteler veren bir değersiniz...Gurbet ve Sıla’yı  hasret çekenlere kavalınızla yıllarca kelimeleştirip  ebedileştirdiniz. Düşündüğünüz tüm vefasızlıklara  karşın, eserleriniz kalplerimizin en ıssız köşesinde  saygı ile  anılıp yaşamaktadır.. Sizden son ricamız ve arzumuz...bizlere  karşı alıngan olmamanızdır..

Dileğimiz; Ömrünüz vefa ettiği sürece, doğup büyüdüğümüz yöremiz Kemaliye(Eğin) için    bıkmadan ve  yorulmadan hizmete devam etmeniz olacaktır...SELAM  VE SAYGILARIMIZLA…!

---------------------------------------------------------------------------------------------------

(Kemaliye (Eğin) Kültür ve Müziğini  koruma   Gönüllüleri  adına) Mehmet    ER-

 

Kemaliye (Eğin) Kültür ve Müziğini  seven ve

Koruyan    Gönüllüleri …adına,

ERZİNCAN./.İliç’li Sait ERTÜRK

----------------------------------------------

Muhteşem bir EĞİN  ruhuna sahip olabilmek için,  BurhanTarlabaşı gibi bir San’atkârı tanımak  gerek..!

Apçağa’lı, Araştırmacı-Yazar, A.Hazım SEZGİN

Maçka/İstanbul,1995)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

“Ah Şu Egin, Senin değerini bir bilseydi”…!

(Prof. Dr.  Ali Demirsoy../ 

(Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi,

Biyoloji Böl.Emekli Öğretim Üyesi Ankara,22 Ekim 2013)

-------------------------------------------------

Saygıdeğer Eğinliler, Saygıdeğer Eğin Dostları,

 

Sayın Burhan Tarlabaşı'nı hepimiz tanıyoruz. Ama ne kadar tanıyoruz? Onun ta 1960'lı yıllardan beri kavalıyla Eğin'i en iyi şekilde temsil ettiğini, kaval hakkında bilimsel olarak araştırma yaparak, en ince ayrıntılarını tespit ederek kaval yapımında yeni kuşaklara eşsiz bir eser verdiğini biliyor muyuz? Eğin yöresinde ondan daha iyi kaval icra eden biri varsa bilen söylesin. Sadece sanatçı olarak değil aynı zamanda bilimsel kimliğiyle de en zirvelerde saygın bir yere ulaştığını biliyor muyuz?

Son zamanlarda sayınTarlabaşı bir gerçeği gündeme getirmeye çok uğraştı. Eğin türküleriyle ilgili olarak telif hakları dolayısıyla ileride yaşanabilecek sorunlara dikkat çekmek istedi. Üzüntüyle gördük ki bu haykırışları durumun farkında olmayan bazı hemşehrilerimiz tarafından farklı yorumlandı. Sayın Tarlabaşı'nın kişisel kaprisleriymiş gibi veya Saygıdeğer Merhum Mustafa Özgül ile ilgili çekememezlik yapıyormuş gibi algılandı.

Yanlış yapıyoruz sayın dostlar. Yanlış yapan bizleriz, Sayın Tarlabaşı değil. Onu canı gönülden destekleyeceğimiz yerde, onu bağrımıza basıp sahipleneceğimiz yerde dışlamaya, umursamamaya çalışıyoruz.

Sayın Tarlabaşı bir CD çıkardı. Kimse ona destek olmadı. Neden? Folklor derneklerimiz bazı masrafları çekinmeden yaparken neden böyle bir hizmete katkıda bulunmadılar? Hizmet diyorum, çünkü bu, Eğin Folkloruna yapılabilecek çok büyük bir hizmetti.

Ama Tarlabaşı yılmadı, bıkmadı, bütün zoluklara göğüs gerdi ve o CD'yi çıkardı biz Eğinlilere sundu. Para kazanmak için değil, bir vefa borcu olarak,doğduğu toprakların müziğini ölümsüzleştirmek için yaptı bunu.

Müziğinin kopyalanmasından, karşılıksız olarak dağıtılmasından hiç tedirgin olmuyor. O diyor ki: Yeter ki dinlesinler, yeter ki Eğin müziği dinlensin, yeter ki yeni nesiller müziğimizi unutmasın, sevsin. Onun istediği sadece bu.

Peki başka ne istiyor???? Para mı? Hayır. Bu para işi değil. Şöhret mi? Hayır hiç değil. Çünkü o zaten yeterince şöhrete erişmiş durumda.

Ya ne istiyor öyleyse: İstediği tek kelime . Hani bizde derler ya bir kuru teşekkür…CD harika olmuş. Eline canına sağlık

Sayın BURHAN TARLABAŞI. NEFESİNE SAĞLIK, EMEĞİN ZAY OLMASIN SAYIN BURHAN TARLABAŞI.

Senin ne güzel bir eser çıkardığının farkındayız ve gönlümüzde hak ettiğin en güzel yerde zaten daha önceden kurmuş olduğun tahtı daha da kalıcı kıldın….SAYGILAR ....!  SAYIN   TARLABAŞI...

Haydi Eğinliler Haydi dostlar ona hak ettiği takdiri sunalım. Hepinize saygı ve sevgiler...

30 Haziran 2010 yılında kaybettiğimiz ..Kemaliye(Eğin)’in, Yuva Köyü'nden    Hemşehrimiz,…/

Yrd.Doç.Dr.Abdullah ER /

--------------------------------------------------------------------

BURHAN TARLABAŞI’NIN …

YÖRESİ KEMALİYE(EĞİN)’İN KÜLTÜR VE MÜZİĞİNE OLAN  KATKILARI  NEDENİYLE…TEŞEKKÜR  YAZISI!

Sayın  TARLABAŞI..doğup büyüdüğün, Kemaliye(Eğin)’in.. müzik ve kültürüne  yıllarca yapmış olduğun anlamlı kültürel  çalışmalar  ve besteler, günümüzde olduğu kadar gelecekte de  sahipsiz kalmayacak ,her zaman ,her yerde takdirle  yâd edilecektir. Bu yüzden sakın ola.. kendini yapayalnız, kimsesiz   hissedip, terk edilmiş düşünmeyiniz..Siz ,kendi alanınızda Kemaliye(Eğin) için herkesin saygı ile eğileceği,büyük eserler ve besteler veren bir değersiniz...Gurbet ve Sıla’yı  hasret çekenlere kavalınızla yıllarca kelimeleştirip  ebedileştirdiniz. Düşündüğünüz tüm vefasızlıklara  karşın, eserleriniz kalplerimizin en ıssız köşesinde  saygı ile  anılıp yaşamaktadır.. Sizden son ricamız ve arzumuz...bizlere  karşı alıngan olmamanız..ömrünüz vefa ettiği sürece..  doğup büyüdüğümüz yöremiz Kemaliye(Eğin) için  hizmete bıkmadan ve  yorulmadan devam etmeniz olacaktır...

SELAM  VE SAYGILARIMIZLA…!

Kemaliye (Eğin) Kültür ve Müziğini

koruma   Gönüllüleri  adına..)

-----------------------------------------------------------

BURHAN TARLABAŞI’NI TANIYOR MUSUNUZ

 

SEVGİLİ  EĞİN’LİLER…!

Ben, Karadeniz(Rize)kökenli,

Hemşehriniz ..Burhan TARLABAŞI’NIN eşi, Ayrıca..

48 yıllık da.. Kemaliye(Eğin) geliniyim..

 

Sizlere  diyeceklerim var…! ..ŞÖYLE Kİ : Siz Eğin’liler,Kültür ve sanat elçilerinize  bu güne kadar sahip çıkmamış, .. Onları lâyık-ı  veçhile     koruyamamış  bir türlü içinize sindirip de  kabullenememişsiniz..…Sanki,  Şair Ferit KAM’IN  .. ”SAĞLIĞINDA NİCE HÜNERİN BİR TUTAM TUZ BİLE YOKTUR AŞINA…ÖLDÜRÜRLER EVVEL ÂNI AÇLIKTAN, SONRA BİR TÜRBE DİKERLER BAŞINA”…sözlerini  kendinize kural kabul edip,   onların ölmelerini  beklemekte.. ..Büyük Şair Yahya Kemal BEYATLI’NIN...Bizler ölüleriyle yaşayan bir milletiz” .sözleriyle de  kendinizi  avutmaktasınız  görüşündeyim.....

Oysa ki..yöreniz Eğin’e   “Kemaliye”  adını veren ..yüce Atatürk’ün;“SANAT VE SANATÇIDAN  YOKSUN

BİR  TOPLUMUN,  ŞAH  DAMARLARINDAN  BİRİ  YOK  DEMEKTİR ”..sözleri  hiç aklınıza  gelmemiş..hatta.. kamu oyuna  sahiplenilmiş gibi gösterilen  kültür ve sanat elçileriniz  yerine her nedense  yabancıları  önemsemişsiniz.Sözgelimi;. Ankara ve İstanbul ..KEFTUD.tarafından  geçtiğimiz yıllarda sanatçılar ve iş adamları için düzenlenen  birçok  ödül ve plaket  törenlerine ..Eğin’li olmayan birçok  sanatçı davet edilip   ödüllendirilirken..  yörenin öz sanatçısı ..kıymetli eşim  Burhan Tarlabaşı maalesef çağrılmamıştır..

Oysa,Müzik otoriterlerince . .Kemaliye(Eğin)  müziğinin   duayeni.(x)…olarak kabul edilen  Doç.BURHAN TARLABAŞI    Herkesçe, bilinen sevilen ve   takdir edilen  akademisyen bir sanatçımız olduğu genelde bilinmektedir..Bize göre  O :Elin bir tavuğu  yumurtladığında..ortalık  “gıdgıdak” sesleriyle   ayağa kaldırılırken ..Issız bir köşede, koskoca bir kısrak ,tay  taylıyor da  kimsenin haberi  olmuyor “örneğindeki ucuz .realitelerle kıyaslanıp değerlendirilmemeli..… Çünkü  Burhan TARLABAŞI... 1967’yılında   TRT.İstanbul .Radyosunda EĞİN  adını  kavalla  “ilk kez duyurandır.Her sabah tirnana”  ile  .”günaydın Eğin’liler “ sizlere demiyor muydu..?.... Yine O..aynı dönemlerde kuzu sesleri efektiyle  “ofnana ve Bahçeye yendim ki”  havalarıyla   ilk  45’lik plağını sizler için  çıkarandır...1980 ‘lere  gelindiğinde.. ..bu kez, yöresinin  türkü,halay ve brçok oyun havalarını içeren  geniş kapsamlı  bir çalışmasıyla  bu kez de enstrümantel   uzun çalarını(LP.sini)..Orhan Gencebay ,merhum Osman Bayşu..Zeki Adsız  ve Arif Sağ’ın  sazları eşliğinde Unkapanı Kervan plakta çıkarandır.. Daha sonra  1981’de  Göreve başladığı  İTÜ.TMD.Konservatuardaki akademik çalışmalarıyla   yayınladığı  “Öz Çalgımız Kaval”  kitabı  kendisine  YÖK.tarafından (1983’de) prof.luk ünvanı  getirmiş,. ancak  bu unvan bir süre  sonra ne olduysa.  haset ve çekemezlikler yüzünden  y. doçentliğe düşürülerek haksızlığa uğratılmıştı... Daha sonra yazdığı   “EĞİN HAVALARI “isimli kitabı    1997’de  Kültür ve Turizm Bakanlığınca    2nci  Baskısı  yapıldı... Keza, 2008 yılında  Eğin müziğinde bir ilki oluşturan,  reform niteliğindeki   Eğin türkü ve halaylarını   içeren  müzik albümü (masrafları kendisince  karşılanıp  …) bastırıp hemşehrilerine hediye etmişti. . Son olarak  Temmuz 2013 de.. sözleri,   Sanayi ve Ticaret Bakanlarımızdan hemşehrimiz, Sayın  Ali COŞKUN bey’e ;..Müziği  Burhan

Tarlabaşı’na  ait..“HASRETİM adlı,herkesçe sevilen ünlü    bestesi    KEMAV.tarafından bastırıldı... Burhan Tarlabaşı, yıllardır,İcracılığının  yanı sıra  büyük bir şevk ve haz ile  araştırıp derlediği .. bir çok   aydınlatıcı ve uyarıcı nitelikteki  yazı ve makalelerinin de ..hâla  okurlarıyla  paylaşmaktadır...Gönlümüz, BurhanTARLABAŞI’NIN   tıpkı  yabancıların sevip saydığı gibi   ..tüm Eğin’lilerin de  sevip takdir etmesi..onu can-ı gönülden  bağırlarına  basmaları olacaktır. Sizleri bilmem ama benim  gönlüm, yöremiz  müzik kültürüne daha nice uzun yıllar hizmet vermesi  için de ..ona sağlık ve uzun ömürler dilemelerinden yanadır... 

 Sonuç  olarak ;  Eğin  türkü ve halaylarını kavalıyla yıllarca  tüm dünyaya  Radyo..TV. ve medya yolu ile duyuran,..bu yolda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayıp… varını yoğunu  ortaya koyan..hatta ailesini ve çocuklarını bile bu uğurda ihmal eden bu  akademisyen  sanatçı hemşehriniz  için  acep  KEFTUD..VE KEMAV  gibi birçok folklor ve kültür dernekleriniz  ne yaptı..  ?   Sözgelimi..bir ödül,plaket..ya da  bir mansiyon  verildi  de ..bizlerin   mi ..haberim olmadı ...Ya da.. En azından, “marifet iltifata tabidir”..kabilinden. kağıt üzerinde .olsa kendisine  bir kuru teşekkür mü edildi..?...İzninize sığınarak,bunların cevaplarını    başta,KEFTUD…ve  KEMAV..Başkanlıkları olmak üzere  yörenin diğer folklor ve kültür dernekleri   özellikle Kemaliye Belediye Başkanlığından    bir eş konsepti  dışında ..tıpkı bir vatandaş  olarak   sorup öğrenmek benim  en doğal hakkım olsa gerek..

Burhan .Tarlabaşı’nın, son yıllarda.. yöresinin müzik ve folkloruna ilişkin bazı  önemli yanlışların düzeltilmesi yolundaki  ikaz ve  uyarılarına  bazı kesimlerce  bilinçsizce yöneltilen  acımasız eleştiri ve  saldırılara   hakarete varan sözlü-yazılı  sataşmalara  karşın..  O, daima sabırlı ve hoş görülü  davranmış  Şair Talibi’nin..” Çeşm-i insaf gibi kâmile mizan olmaz,Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz”. Sözleri doğrultusunda   hatalarını sonradan  idrak  eden muhatapları için   hoşgörü  çizgisinden hiçbir zaman ayrılmamış, metanetini   her daim korumaya gayret göstermiştir.Yarım asrı aşan   müzik hayatındaki tüm icrakarlığı  yanında  bilimsel  çalışmalarıyla da  müzik otoritelerinin   takdirlerini kazanmaya devam eden  Burhan TARLABAŞI… İTÜ.Türk.Müziği Devlet Konservatuardaki .20 yıllık öğretmenliği  döneminde.ülkemizin kültür ve müziğine  kazandırmış olduğu eserlerin yanı sıra..ayrıca  müzik orkestralarına  yetiştirdiği  sayısız   öğrencileriyle de   gurur kaynağı  olmuştur...

Burhan Tarlabaşı’ hakkındaki  bu denli  şikayet ve  serzenişlerimizin   amacı Burhan TARLABAŞI’NA ilişkin bu  gerçeklerin  geleceğin Türkiye’sinde  sevenleris dışında ..ayrıca siz hemşehrileriyle de paylaşmak  olduğudur.. … TÜM KEMALİYE(EĞİN) HALKINA ..Selam,Sevgi ve Saygılarımla

 

Ümran  TARLABAŞI-………..(X): San’at ve Meslek Pir’i

Burhan TARLABAŞI’NIN EŞİ../Yöreniz Kemaliye(Eğin)’in,Karadeniz kökenli 48 YILLIK GELİNİ, --

------------------------------------------------

Muhteşem bir EĞİN’İ oluşturan ruha sahip olabilmek için, BurhanTarlabaşı gibi bir San’atkârı tanımak ve tanıtmak Gerek”..Kemaliye (Eğin)’li Araştırmacı-Yazar..A.Hazım SEZGİN,Maçka/İstanbul,1995Ah Şu Egin, Senin değerini bir bilseydi…!(Prof. Dr.  Ali Demirsoy../ Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Böl.Emekli Öğretim Üyesi  Ankara,22 Ekim 2013/

---------------------------------------------------------

SEVGİLİ  EĞİN’LİLER…!

Ben, Karadeniz(Rize)kökenli,

Hemşehriniz ..Burhan TARLABAŞI’NIN eşi, Ayrıca..

48 yıllık da.. Kemaliye(Eğin) geliniyim..

 

Sizlere  diyeceklerim var…!..ŞÖYLE Kİ : Siz Eğin’liler,Kültür ve sanat elçilerinize  bu güne kadar sahip çıkmamış, .. Onları lâyık-ı  veçhile     koruyamamış  bir türlü içinize sindirip de  kabullenememişsiniz..…Sanki,  Şair Ferit KAM’IN  .. ”SAĞLIĞINDA NİCE HÜNERİN BİR TUTAM TUZ BİLE YOKTUR AŞINA…ÖLDÜRÜRLER EVVEL ÂNI AÇLIKTAN, SONRA BİR TÜRBE DİKERLER BAŞINA”…sözlerini  kendinize kural kabul edip,   onların ölmelerini  beklemekte.. ..Büyük Şair Yahya Kemal BEYATLI’NIN...Bizler ölüleriyle yaşayan bir milletiz” .sözleriyle de  kendinizi  avutmaktasınız  görüşündeyim.....

Oysa ki..yöreniz Eğin’e   “Kemaliye”  adını veren ..yüce Atatürk’ün;“SANAT VE SANATÇIDAN  YOKSUN

BİR  TOPLUMUN,  ŞAH  DAMARLARINDAN  BİRİ  YOK  DEMEKTİR ”..sözleri  hiç aklınıza  gelmemiş..hatta.. kamu oyuna  sahiplenilmiş gibi gösterilen  kültür ve sanat elçileriniz  yerine her nedense  yabancıları  önemsemişsiniz.Sözgelimi;. Ankara ve İstanbul ..KEFTUD.tarafından  geçtiğimiz yıllarda sanatçılar ve iş adamları için düzenlenen  birçok  ödül ve plaket  törenlerine ..Eğin’li olmayan birçok  sanatçı davet edilip   ödüllendirilirken..  yörenin öz sanatçısı ..kıymetli eşim  Burhan Tarlabaşı maalesef çağrılmamıştır..

Oysa,Müzik otoriterlerince . .Kemaliye(Eğin)  müziğinin   duayeni.(x)…olarak kabul edilen  Doç.BURHAN TARLABAŞI    Herkesçe, bilinen sevilen ve   takdir edilen  akademisyen bir sanatçımız olduğu genelde bilinmektedir..Bize göre  O :Elin bir tavuğu  yumurtladığında..ortalık  “gıdgıdak” sesleriyle   ayağa kaldırılırken ..Issız bir köşede, koskoca bir kısrak ,tay  taylıyor da  kimsenin haberi  olmuyor “örneğindeki ucuz .realitelerle kıyaslanıp değerlendirilmemeli..… Çünkü  Burhan TARLABAŞI... 1967’yılında   TRT.İstanbul .Radyosunda EĞİN  adını  kavalla  “ilk kez duyurandır.Her sabah tirnana”  ile  .”günaydın Eğin’liler “ sizlere demiyor muydu..?.... Yine O..aynı dönemlerde kuzu sesleri efektiyle  “ofnana ve Bahçeye yendim ki”  havalarıyla   ilk  45’lik plağını sizler için  çıkarandır...1980 ‘lere  gelindiğinde.. ..bu kez, yöresinin  türkü,halay ve brçok oyun havalarını içeren  geniş kapsamlı  bir çalışmasıyla  bu kez de enstrümantel   uzun çalarını(LP.sini)..Orhan Gencebay ,merhum Osman Bayşu..Zeki Adsız  ve Arif Sağ’ın  sazları eşliğinde Unkapanı Kervan plakta çıkarandır.. Daha sonra  1981’de  Göreve başladığı  İTÜ.TMD.Konservatuardaki akademik çalışmalarıyla   yayınladığı  “Öz Çalgımız Kaval”  kitabı  kendisine  YÖK.tarafından (1983’de) prof.luk ünvanı  getirmiş,. ancak  bu unvan bir süre  sonra ne olduysa.  haset ve çekemezlikler yüzünden  y. doçentliğe düşürülerek haksızlığa uğratılmıştı... Daha sonra yazdığı   “EĞİN HAVALARI “isimli kitabı    1997’de  Kültür ve Turizm Bakanlığınca    2nci  Baskısı  yapıldı... Keza, 2008 yılında  Eğin müziğinde bir ilki oluşturan,  reform niteliğindeki   Eğin türkü ve halaylarını   içeren  müzik albümü (masrafları kendisince  karşılanıp  …) bastırıp hemşehrilerine hediye etmişti. . Son olarak  Temmuz 2013 de.. sözleri,   Sanayi ve Ticaret Bakanlarımızdan hemşehrimiz, Sayın  Ali COŞKUN bey’e ;..Müziği  Burhan

Tarlabaşı’na  ait..“HASRETİM adlı,herkesçe sevilen ünlü    bestesi    KEMAV.tarafından bastırıldı... Burhan Tarlabaşı, yıllardır,İcracılığının  yanı sıra  büyük bir şevk ve haz ile  araştırıp derlediği .. bir çok   aydınlatıcı ve uyarıcı nitelikteki  yazı ve makalelerinin de ..hâla  okurlarıyla  paylaşmaktadır...Gönlümüz, BurhanTARLABAŞI’NIN   tıpkı  yabancıların sevip saydığı gibi   ..tüm Eğin’lilerin de  sevip takdir etmesi..onu can-ı gönülden  bağırlarına  basmaları olacaktır. Sizleri bilmem ama benim  gönlüm, yöremiz  müzik kültürüne daha nice uzun yıllar hizmet vermesi  için de ..ona sağlık ve uzun ömürler dilemelerinden yanadır... 

 Sonuç  olarak ;  Eğin  türkü ve halaylarını kavalıyla yıllarca  tüm dünyaya  Radyo..TV. ve medya yolu ile duyuran,..bu yolda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayıp… varını yoğunu  ortaya koyan..hatta ailesini ve çocuklarını bile bu uğurda ihmal eden bu  akademisyen  sanatçı hemşehriniz  için  acep  KEFTUD..VE KEMAV  gibi birçok folklor ve kültür dernekleriniz  ne yaptı..  ?   Sözgelimi..bir ödül,plaket..ya da  bir mansiyon  verildi  de ..bizlerin   mi ..haberim olmadı ...Ya da.. En azından, “marifet iltifata tabidir”..kabilinden. kağıt üzerinde .olsa kendisine  bir kuru teşekkür mü edildi..?...İzninize sığınarak,bunların cevaplarını    başta,KEFTUD…ve  KEMAV..Başkanlıkları olmak üzere  yörenin diğer folklor ve kültür dernekleri   özellikle Kemaliye Belediye Başkanlığından    bir eş konsepti  dışında ..tıpkı bir vatandaş  olarak   sorup öğrenmek benim  en doğal hakkım olsa gerek..

Burhan .Tarlabaşı’nın, son yıllarda.. yöresinin müzik ve folkloruna ilişkin bazı  önemli yanlışların düzeltilmesi yolundaki  ikaz ve  uyarılarına  bazı kesimlerce  bilinçsizce yöneltilen  acımasız eleştiri ve  saldırılara   hakarete varan sözlü-yazılı  sataşmalara  karşın..  O, daima sabırlı ve hoş görülü  davranmış  Şair Talibi’nin..” Çeşm-i insaf gibi kâmile mizan olmaz,Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz”. Sözleri doğrultusunda   hatalarını sonradan  idrak  eden muhatapları için   hoşgörü  çizgisinden hiçbir zaman ayrılmamış, metanetini   her daim korumaya gayret göstermiştir.Yarım asrı aşan   müzik hayatındaki tüm icrakarlığı  yanında  bilimsel  çalışmalarıyla da  müzik otoritelerinin   takdirlerini kazanmaya devam eden  Burhan TARLABAŞI… İTÜ.Türk.Müziği Devlet Konservatuardaki .20 yıllık öğretmenliği  döneminde.ülkemizin kültür ve müziğine  kazandırmış olduğu eserlerin yanı sıra..ayrıca  müzik orkestralarına  yetiştirdiği  sayısız   öğrencileriyle de   gurur kaynağı  olmuştur...

Burhan Tarlabaşı’ hakkındaki  bu denli  şikayet ve  serzenişlerimizin   amacı Burhan TARLABAŞI’NA ilişkin bu  gerçeklerin  geleceğin Türkiye’sinde  sevenleris dışında ..ayrıca siz hemşehrileriyle de paylaşmak  olduğudur.. … TÜM KEMALİYE(EĞİN) HALKINA ..Selam,Sevgi ve Saygılarımla

 

Ümran  TARLABAŞI-………..(X): San’at ve Meslek Pir’i

Burhan TARLABAŞI’NIN EŞİ../Yöreniz Kemaliye(Eğin)’in,Karadeniz kökenli 48 YILLIK GELİNİ, --

------------------------------------------------

Muhteşem bir EĞİN’İ oluşturan ruha sahip olabilmek için, BurhanTarlabaşı gibi bir San’atkârı tanımak ve tanıtmak Gerek”..Kemaliye (Eğin)’li Araştırmacı-Yazar..A.Hazım SEZGİN,Maçka/İstanbul,1995Ah Şu Egin, Senin değerini bir bilseydi…!(Prof. Dr.  Ali Demirsoy../ Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Böl.Emekli Öğretim Üyesi  Ankara,22 Ekim 2013/

------------------------------------------

BURHAN TARLABAŞI’NIN  “HASRETİMSİN”  MÜZİK ALBÜMÜNÜ DİNLEYENLER  ARASINDAKİ MUHABBET..

 ----------------------------------------------------------

www.youtube.com../.Aydan Erten……Mustafa keser Elazığlı  ben Burhan Burhan Tarlabaşi hocayı dinlerim, hem yorulmuyorum onu dinlerken hem de dinleniyorum..

 

Aydan Erten… İşte bu :((( memleketimizin gururu  Burhan Hocamız  siz çok yaşayın elinize canınıza nefesine sağlık, çoook çook teşekkürler…! Hürmetler.....!

 

Hatice Metin ..Aydancığım bende burhan hocamızın sanatını çok beyenerek dinliyorum yalnız eşim Elazığlı olduğu için mustafa keser sanatcımızıda sesini yorumunu severek dinleriz allah her ikisinede sağlık versin

 

Aydan Erten …Amin! …ablacığım hakkın var tabi.. Eniştem Eğin havalarını ne kadar dinlerse sen de o kadar Elazığ havalarını dinle fazlasını dinleme küserim sonra Zekai pazar sabahları benden önce Eğin Cd'sini çalıyor yoksa Eğin kızını rüyasında bile göremezdi:)))))) Kendi havası yok:)))) Malınıza, canınıza, havanıza sahip çıkın :)))keyifli dinlemeler..

 

Hatice Metin….. Bu hassasiyetiniz için sayın hocamıza eşim ve ben çok teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz..

 

Aydan Erten.. Ne de olsa Burhan Hocamız terazisi mükemmel adalet adamı  Dengeyi ne kadar güzel sağladı. Gönülden teşekkürler ayrıca "Eğin'den kız almazsam yanarım cayırr cayır"ı da araya sıkıştırıp eniştelere mesaj vermiş, Kim istemez böyle bir Eğinli, müziğin duayeni hukukun prof.u olsun, insanın sırtı yere gelmez valla gururla söylüyorum. Ne mutlu bize, ne mutlu kültürümüze, ne mutlu yüce değer taşıyan büyüklerimize....Çoook çook teşekkürler ince ruhunuza ve yüreğinize sağlık 

---------------------------------------------------------

(KEMÂLİYE(EĞİN)FOLKLOR VE MÛSİKİSİNDE) B İ R İ L K’ E İ M Z A A T M A K N E D İ R ?…! Biz EĞİN’LİLER, doğduğumuzdan bu güne.. Örf-âdet ve geleneklerimizin yanı sıra, ayrıca büyüklerimizden öğrendiğimiz türkü ve halaylarımızıda büyük bir keyif ve iştahla.. söyler,çalar ve oynarız..Ancak ;Aramızda.. önemli başarılara imza atmış, öyle birileride vardır ki..,Onlarıunutmamak,hatırlamak..birikimlerinden de yararlanmak gerekir. Söz gelimi; bunlardan,Akademisyen sanatçımız..Doç. Burhan TARLABAŞI’nın ,yaklaşık 6 aydan beri yerel basın ve internetteki son müzik çalışmalarına ilişkin destek arayışlarını bilmeyenimiz yok gibidir. Ne acıdır ki..bu duyurulara maalesef ..kültür amaçlı kurum-kuruluş ve Derneklerimizce lâkayt kalınmış, hiç mi hiç umursanmamış....üstat kendi kaderiyle baş başa bırakılmıştır.İşe bu yöremiz adına gerçekten çok üzücü vedüşündürücüdür.Oysa;Yöre müziğimizin yozlaştırılmaya çalışıldığı son dönemlerde,.üstat tarafından ortaya konan bu fedakâr çalışmalar,günümüz dışında ayrıca..gelecekiçin de benimsenip değerlendirilmeliydi. Gönül isterdi ki ; Burhan hocamızın kültürel amaçlı bu kalıcı çalışmalarına her tür destek sağlansın,ayrıca,Kemaliye(eğin) folklor ekipleri de.. bugünlerde TRT.1’de yayımlanan THO.yarışmalarında yöremizi temsil edip,bizleri sevindirsinler.. Yöremizinadını, yıllarca TRT. ve medyada kavalı ve yazılı eserleriyle tüm dünyaya duyuran,bu yolda konservatuarda öğrenciler yetiştiren, kültür elçimiz.. Sn. Burhan TARLABAŞI hocamıza,yöremizin kültür Derneklerince her tür katkı ve destek sağlanarak..bu birikimleri değerlendirilmeli, kuşaklara aktarılıpkazandırılmalıdır...görüşündeyiz... Üstadın, henüz baskıya girmemiş..Son yapıtı(CD. si)nıkendi evinde büyük bir keyif ile dinleyip, kendimizden geçtik diyebiliriz.. Allah kendisinden razı olsun..Ellerine..nefesine ve yüreğine sağlık diyor…tüm emekleri için de kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Hele, EĞİN için yaptığı özel bestelere ne demeli ? Sağ ol Burhan hocam..!Eğin’imiz için ilk kez, akademik kariyerine yakışır,evrensel anlamda..bir yapıt ortaya koymuşsunuz..Bestelerinin yanı sıra ;ayrıca bu yapıtın da tüm masraflarınıda karşılamışsınız.Oh ne güzel..!Hem beste,hem ceptenödenen para, ve hem de kavalınız…Kemaliye(eğin) halkına “vefa borcumdur” ..diyerek ..karşılıksız olarakbunların hepsini bağışlamışsınız..Bıraktıklarınız dileriz, her tür gıybet ve dedikodudan uzak..unutulmaz eserleriniz arasında sizi sonsuzlaştırır.Bilinmezliklerin ötesinde BİR İLK’EİMZA ATMAK…..ancak, ve ancak bu kadar olur… KEMÂLİYE(EĞİN) FOLKLOR VE MÜZİĞİNİ YAŞATIP KORUYANLARA SONSUZ TEŞEKKÜRLER…!

Ses ve Klarinet Sanatçısı /Mustafa TAŞKIN

-------------------------------------------------------------------------

 

 


Scroll to Top