­

KEMÂLİYE (EĞİN) FOLKLOR

KEMÂLİYE (EĞİN) FOLKLOR VE  MÜZİĞİNİ YAŞATANLARA SONSUZ  TEŞEKKÜRLER..!

Bizler, Örf-âdet ve geleneklerimizin yanı sıra, ayrıca büyüklerimizden öğrendiğimiz.“Tek ayak..Ofnana..Sinanlı..Tirnana ve tamzara gibi, bir çok türkü ve halaylarımızı da büyük bir iştahla  her  dem  çalıp  oynamaktayız. Ancak,bu çalıp oynayanlar arasında, benim gibi  içi içine sığmayan,öyle birileri de vardır ki..bunları  sizlere tarif edebilmek   ya da  onları sizlere  iyice tanıtıp anlatabilmek …ancak, gidip, bizzat yüz yüze b görüşmeniz..ayrıca da yöremiz için ..son yaptığı CD.çalışmasını da can kulağı ile iyice dinlemeniz gerekir.Evet..! Sözünü ettiğim                                                                                kişinin,herhalde..akademisyen sanatçımız,Sn.Doç. Burhan TARLABAŞI olduğunu, tahmin etmişsinizdir. Sn. Burhan TARLABAŞI’NIN, Yaklaşık 5  aydan beri , basın  ve medyadaki müzik çalışmalarına ilişkin suponsorluk çağrısı  hepimizin malumudur.  Ancak, ne var ki.. üstadımızın tüm bu fedakarlıklarına karşın,. Yörenin  ilgili kültür kuruluşları gerekse   ağalarının  böyle bir duyuruya hiç mi hiç kulak vermedikleri … üzücü  olduğu kadar düşündürücüdür  de…

 Oysa ki..,yöremizin adını yıllar boyu, tüm dünyaya kavalı ve eserleriyle duyuran, bu yolda öğrenciler yetiştiren,yöremizin   kültür adamı Burhan TARLABAŞI hocamıza hepimizin can-ı gönülden  destek vermesi..Ve onu;  bu çalışmalarında  yalnız bırakmamamız gerekirdi..Bu,yöremiz açısından önemliydi.

Üstat’ın  evinde..henüz baskıya girmeyen CD.sini büyük bir keyif ile dinleyip..kendimden geçtim diyebilirim. Allah razı olsun , Ellerine ..  nefesine ve yüreğine   sağlık  diyor… tüm bu emeklerin için kendi adıma  sonsuz teşekkürler.. ediyorum..  Hele,özellikle Kemaliye(Eğin)’e özel, yeni   bestelere ne dersiniz..? bir dinleyin de.. görün derim..!

Sağ ol ..! Burhan Hocam. Eğin’imiz  için, ilk kez ..profesyonel anlamda, ciddi  bir yapıt  ortaya koymuşsunuz..

Bestelerinin yanı sıra ..ayrıca tüm masrafları da üstlenmişsiniz.. Oh ne güzel..hem beste..hem  cepten para .. ve hem de kavalını ..Kemaliye(Eğin) halkına karşılıksız vermişsin.Senden Allah razı olsun…..Saygılarımızla..

 

(29 Mayıs 08 )Kemaliye(Eğin) Folklor ve Müziğini

Scroll to Top