­

G A F L E T U Y K U S U N D A Son Nokta…

“TRT.deki , “anonimKemaliye(Eğin) halk müziği eserleri” konulu yazılarımın internet ve basında  uzun zamandan beri yayınlandığı malumlarınızdır.Yöremizin,kültür mirası bu  eserlerinin  kişilerin tekelinden kurtarılıp asıl sahibi yöre halkının üzerine tescil ettirilmesi için tüm dernek başkanları ile belediye başkanlığını göreve davet ettiğim bilinmektedir.Hal böyleyken, insanın fıtratındaki çekemezlikler baş göstermeye,şahsıma doğal olarak sataşılmaya başlandığı şu andan itibaren,görevimi yerine getirmenin huzur ve  rahatlığı içindeki diyeceklerimin özetini  şu örnekle  noktalıyorum.

 

.Dünyaca ünlü  bilgin Galile..”dünya dönüyor”..dediği için  kilise yobazları adamı ölüme mahkum etmişler.İdam gerekçesi.;.”Allah’ın işine karıştın “..diye.Galile,.İdam sehpasına giderken kendisine..” lafını geri alırsan seni asmayacağız “dediklerinde….

.Galile… “BEN DÖNMÜYOR DESEM DE.. O DÖNÜYOR”…cevabını yapıştırıyor...

 

Eski Osmanlıcada.yaygın bir söz vardır...”iktizâ-yı mâkam,itibâr_ı münasip”.. ...Manası,”üslupta dili ayarlama” demektir.Yani,ağzı olan konuşuyor…gibi bir şey.Hani,ne demişler..”evinde yoktur bulgur aşı…kendi gezer bölük başı”..misali..karışık durumlar…Araştırmadan,danışmadan ve sormadan eline kağıt kalem alan yazıyor da yazıyor.Adam haklı...Bizim, günlerdir ortaya koymak istediğimiz ,ülkemizin kültür ve  musikisine ilişkin haksız iktisapların  devletçe korunmasına yönelik çalışmaları ne bilsin  ki..?

Suç’un  asıl kaynağı (X)TRT.olduğu için;..diğer bölgelere başarı örneği olalım diye işe kendi yöremizden başlamayı  uygun görmüştük.Keşke hiç haber vermeseydim diye.. düşündüğümde.ise de ..bu kez  Tanrı huzurunda görevimi yapmamanın huzursuzluğu ile karşı karşıya kalırım diye üzülmüş olacaktım.Son kez şu cümlelerimi yineliyorum;Bizden sonraki kuşak,kültür mirası diye bir şey hiç beklemesinler.tâ  ki ..ileride bir molla kasım çıkıncaya dek…Ülkemiz genelindeki anonim eserlerin telif hakları ile ilgili savaşımı,başa gelen  her  kültür bakanlarının bizzat kendilerine kendi imzamla olan sayısız başvurularımın olduğu da bir bilinseydi..(Sözgelimi;Son Kültür Bakanı Sn.Ertuğrul GÜNAY’a yazmış olduğum yazının gelen cevabı,11 Aralık 2007 günlü ve 207998 Sayılıdır.Bkz)

Milli kültür ve musikimizi  yabancıların egemenliği altından nasıl ne şekil  kurtarabiliriz,Gelin hep birlikte bu meseleyi görüşelim.Arkadan dedikodular,çekiştirmelerle işlerimiz bitmez.

Benim günlerdir  üzerinde  durduğum konulara ilişkin,ayrıca,…2005 yılında Kültür Bakanlığı  nezdinde düzenlenen, “HALK MÜZİĞİ ESERLERİ SEMPOZYUMUN  bildiri sonuçları, MESAM’ın  çıkardığı kitapçıktan da  izlenebilir.

 

SONUÇ : TRT. deki yöremiz eserleri  iki önemli neden dolayısıyla yeniden  ele alınmalıdır Birincisi; “anonimleştirilmeli…  İkincisi; yöremize ait olmayanlar ayıklanmalı,geri kalanlar ise yenilenmelidir(.Bir heyet huzurunda halayın ayak figürlerine uyularak) .   Saygılarımla..

 

                                                                    Doç. Burhan  TARLABAŞI  

(X): Belediye Başkanına TRT.den verilen cevap

       Tamamen yalan ve saçmadır.Nedeni;”HİÇ KİMSE

      YOĞURDUM EKŞİ DER Mİ ?Aslolan,bunun doğru

     Cevabının  Kültür Bakanlığınca verilmesidir. 

Scroll to Top